Prasa do owoców w produkcji wina domowej roboty

2017-02-16
W zależności od osobistych upodobań, wino owocowe może być wykonane z owoców takich jak:
  • jabłka,
  • gruszki,
  • wiśnie,
  • jagody.

Mimo, że proces wytwarzania wina owocowego z powyższych produktów może wydawać się na pierwszy rzut oka skomplikowany, a nawet niezrozumiały – to całe szczęście istnieją na rynku dostępne narzędzia, które mają pomóc w procesie produkowania swojego własnego wina owocowego. Chodzi przede wszystkim o specjalne prasy do owoców. Internet jest bardzo pomocnym źródłem w procesie wytwarzania wina - można tam nie tylko znaleźć wiele różnych przepisów na wina owocowe, ale jak również podpowiedzi, jak rozpocząć swój własny proces wytwarzania wina owocowego. Bez względu na to, czy robiłeś już takie wina w przeszłości, czy też próbujesz poznać ten proces po raz pierwszy, warto wiedzieć że produkcja domowego wina jest to tradycja, która odbywa się nieustannie w wielu rodzinach. Chociaż proces ten może wydawać się początkowo dość uciążliwy - po zrozumieniu podstawowych kroków wszystko stanie się jasne.

Podstawa: owoce

Zbiory owoców są pierwszym krokiem do tworzenia swojego własnego wina. W przeszłości, zbieranie owoców było realizowane głównie ręcznie - w polu, natomiast obecnie, gdy istnieje wiele maszyn, które są w stanie zebrać większą ilość owoców w tym samym czasie, korzysta się z tego, bo można to zrobić po prostu dużo szybciej. Bez względu na to jaką metodę wybierzesz, będzie to początek wielkiej produkcji wina, która może stać się tradycją dla Ciebie i Twojej rodziny.

prasa do owoców

Jak działa prasa do owoców?

Kolejnym krokiem do produkcji wina jest proces rozdrobnienia owoców. Tak jak wspomniano wyżej, ta kwestia również obecnie wygląda inaczej niż niegdyś, bo dostępne są urządzenia mechaniczne, które mają zdolność do rozdrabniania winogron lub innych owoców, tak jak jest to konieczne i w szybszym tempie - z pewnością również dokładniej. Niektórzy wciąż wolą wykonywać ten krok ręcznie, ale można zauważyć, że ilość czasu potrzebnego do tego, by rozdrobnić owoce będzie zależała od sposobu, który wybierzesz. Jedno jest pewne: użycie wyciskarki do owoców podczas wyrobu wina nie tylko znacznie skraca czas pracy, ale też ułatwia cały proces i podnosi jego wydajność. Dlatego każda osoba myśląca o domowej produkcji winna powinna poważnie pomyśleć o zastosowaniu wyciskarki do owoców. Dzięki temu uniknie się problemów z: uporczywym ręcznym rozdrabnianiem wina uzyskaniem ilości moszczu z wybranych owoców, taki jak np. jabłka Oczywiście zanim w ogóle zacznie się korzystać z takowej prasy do owoców, powinno się poznać jej konstrukcję. Już na początku warto zauważyć, że prasa do wyciskania soku z owoców nie jest skomplikowana, jeśli ktoś ma trochę chęci i podstawowe umiejętności majsterkowicza śmiało samodzielnie poradzi sobie z tym zadaniem.

Konstrukcja prasy do owoców

Ważne jest to, by sok bądź moszcz swobodnie spływały do naczynia oraz to by obejma była kwasoodporna. Podstawowe elementy prasy, na które warto zwrócić uwagę przy jej zakupie bądź samodzielnej konstrukcji to: Rynna na sok lub moszcz Dźwignia prasy do wina Podstawa wyciskarki Kosz wyciskarki Jak wygląda sam proces krok po kroku? Owoce w pierwszej kolejności należy włożyć do specjalnego worka/pojemnika i zwyczajnie: tłoczyć korzystając z odpowiedniego mechanizmu. Gdy owoce zostaną już sprasowane nie będzie żadnego problemu z ich wyjęciem. Uwaga! Po każdorazowym użyciu prasy nie zapomnij o jej porządnym wyczyszczeniu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie prasy?

Musi być w 100% nierdzewna. Ważne jest jej solidne wykonanie z wysokiej jakości materiałów. Z reguły im prostsza – tym lepsza, dlatego lepiej nie korzystać z opcji niesamowicie skomplikowanych produktów. Trzeba też zwrócić uwagę na to jak wygląda zawór bezpieczeństwa. Oczywiście nie bez znaczenia jest też pojemność, rozmiary, waga. To wszystko wpływa na wygodę użytkowania prasy, a więc tworzenia wina oraz – na samą wydajność zakupionego urządzenia.
pixel